Jak drahé je zdarma, při využívání služby Mapy Google?

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak jsou skutečně drahé služby, které vám poskytují různí internetoví vývojáři zdarma? Čím za aplikace a programy zdarma skutečně platíme?

Ano, nic není ve skutečnosti zadarmo a za všechno musíme zaplatit. Jak souhlasem k detailnějšímu cílení reklamy, dobrovolným sdílením naši digitální stopy, tak tím, že se sami stáváme digitálním produktem Googlu.

Rád bych se s vámi podělil o svou osobní zkušenost se službou Mapy Google. Tuto službu jsem používal několik posledních let a to velmi intenzivně. Poté, co Google zprovoznil v mapách hlasovou navigaci, jsem odložil i svůj TomTom a začal používat již výhradně Mapy Google. Zároveň jsem se i ze zvědavosti zapojil do programu Místní průvodce na Google Mapách. Kdo z vás netuší o co se jedná, nebo toto zatím nevyužil, uvedu krátké vysvětlení.

Google své uživatele motivuje k tomu, aby hodnotili místa, která navštívili a pomáhali tak zlepšovat kvalitu této služby. Program Místní průvodci je určen jednotlivcům, které Google motivuje přidělováním bodů za vložení příspěvků na Mapy Google. Jedná se celkem o 9 různých aktivit prováděných na Google Mapách jako: napsání recenze na určité místo, ohodnocení místa, přidání fotografie místa odpovědět na otázky ohledně místa apod.

Za každou aktivitu uděluje Google určitý předem daný počet bodů, na základě kterého získává každý průvodce určitou úroveň. Od 4. úrovně (po dosažení 250 bodů) udělují Google Mapy i virtuální odznaky ve tvaru hvězdiček. Pro představu, za napsání jedné recenze dostane místní průvodce 10 bodů a za nahrání jedné fotografie 5 bodů. Počet úrovní je celkem 10 a pro získání té nejvyšší desáté úrovně, je třeba dosáhnout 100 000 bodů.

Desátá úroveň je skutečně již velká výzva a troufnu si říci, že díky ní po sobě zanecháte skutečně „nesmazatelnou“ digitální stopu. Pokud se totiž rozhodnete náhodou program místního průvodce opustit, dle informací na stránkách Google:

„Vaše recenze smazány nebudou, vy nicméně nebudete nadále získávat výhody místních průvodců.“

Pokud se tedy rozhodnete již nesdílet všechna svá navštívená místa na Mapách Google a nezanechávat po sobě obrovskou digitální stopu, svoje nahraná data nemáte šanci hromadně smazat.

Hodnocení místního průvodce na Mapy Google
Hodnocení místního průvodce na Mapy Google

Nyní ale zpět k samotné mobilní aplikaci Mapy Google. Před několika měsíci jsem provedl trochu „brutální“ optimalizační kůru svého mobilního telefonu. Při ní jsem zredukoval většině aplikací oprávnění k využívání různých funkcí telefonu, zároveň jsem si začal implicitně vypínat GPS, Wi-Fi a bluetooth. Když jsem se poté snažil přihlásit na aplikaci Mapy Google a využít ji na zkoušku v offline režimu podobně jako aplikaci Mapy.cz, vyskočilo na mne následující dialogové okno.

Mobilní aplikace Mapy Google - požadované oprávnění
Mobilní aplikace Mapy Google – požadované oprávnění

„Chcete-li pokračovat, zapněte v zařízení zjišťování polohy pomocí služeb určování polohy Google.“

Za textem je nepatrná šipka, upozorňující na rozbalení okna a přečtení si dalšího textu. Dříve bych odkliknul OK a nic více neřešil, ale tentokrát mne zajímalo co Google požaduje a jaké jsou další podmínky za využívání této služby zdarma.

A už se to začalo klubat na světlo:

„V zařízení bude potřeba provést následující změny: Používat systém GPS, síť WI-FI, mobilní sítě a senzory. Při používání služby určování polohy může Google pravidelně shromažďovat údaje o poloze a anonymně je používat ke zlepšování přesnosti polohy a služeb založených na poloze.”

Co mě asi nejvíce zarazilo bylo označení „senzory“. Nějak mi nebylo úplně jasné, jaké všechny senzory Google myslí a data z nich chce anonymně sdílet. Zároveň mi spojení „může Google pravidelně …“, evokovalo vzpomínku na jednu přednášku z trestního práva. Dle mého názoru, je to myšleno tak, že rozhodně bude pravidelně shromažďovat!

A proč se vlastně nad tímto postupem Google tak podivuji? Je to z toho důvodu, že jsem si uvědomil, že se mi osobně moc nelibí, aby jedna služba shromažďovala takové množství dat a využívala je nejen pro marketingové účely.

Zároveň jsem si při tom prošel na svém mobilním telefonu i oprávnění aplikace Mapy Google a Mapy.cz od Seznamu a pro srovnání jsem se podíval i na oprávnění pro službu Google Play, ze které se jednotlivé aplikace pro Android instalují.

Požadované oprávnění mobilní aplikace Mapy Google
Mobilní aplikace požadovaná oprávnění

Možná se ptáte, jak jsem to osobně vyřešil. Začal jsem opět používat navigaci TomTom a hru na sbírání odznáčků místního průvodce jsem přenechal druhým. (Pro představu jsem při tom svém testovaní programu místního průvodce dosáhl 7. úrovně, což u mne bylo 7.681 bodů a 1.226 nahraných fotek s celkovým zobrazením 871.083.)

Zdroje:

https://support.google.com/local-guides/answer/6225851?hl=cs
https://support.google.com/local-guides/answer/6225583?hl=cs
https://maps.google.com/localguides/rules

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *